Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/efreestyle.pl/includes/menu.inc).

Co to jest AED oraz dlaczego wszyscy powinniśmy potrafić go wykorzystywać?

Artykuły

Defibrylatory AED to urządzenia, które mogłyby uratować ludzkie życie przez przywrócenie akcji serca. Warte są one kilka tysięcy złotych i są powszechnie udostępniane w dużej ilości miejsc użyteczności publicznej.
Użycie tego typu sprzętów opiera się na wykonywaniu dyktowanych przez AED poleceń, polegających m.in. na właściwym masowania klatki piersiowej. Jednak najlepszym pomysłem jest bezpośrednie zapoznanie się z takim urządzeniem oraz przeprowadzenie kilku ćwiczeń. Służą do tego defibrylatory treningowe oraz zawierają one elektrody szkoleniowe. Do uzyskania kontaktu między elektrodami, obligatoryjny jest specjalny adapter. Może prowadzić to do kolejnego kroku w czasie wykonywania reanimacji. Niektóre trenażery mają ponadto pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu możliwe jest bardziej realistyczny trening bez konieczności używania zewnętrznego adaptera. Kolejną zaletą jest dowolność w wykorzystaniu fantomów.

Absorbujący artykuł? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, gdyż w witrynie stajnia, którą tu znajdziesz, także jest coś ciekawego!

Dotąd konieczne było używanie tych z wewnętrznym adapterem.
Siła


W tego typu trenażerze jest możliwa m.in. symulacja niezamierzonego odklejenia elektrody przez ratownika. Dostępnych jest ponadto dużo innych scenariuszy, które w praktyce mają przygotować użytkownika prawdziwego defibrylatora do właściwego działania w niezwykle stresującej sytuacji. szkolenia dotyczące obsługiwania tego typu urządzeń, mogą być prowadzone np. przez ratowników medycznych. Takie elektrody szkoleniowe są oferowane w wersji dla dzieci i dla dorosłych w cenie ok. 100 zł.


Przy ich kupnie należy zwracać uwagę na producenta danego defibrylatora a kupić je można w jakimkolwiek sklepie medycznym, chociażby na indywidualne zamówienie.