Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/efreestyle.pl/includes/menu.inc).

Jeździectwo - co warto wiedzieć o jeździe konnej

Artykuły

Każdy, kto jeden raz spróbował dosiąść konika, wie, że jeździectwo to jeden z najwspanialszych sposobów na kontakt z naturą. Idealna pora na zapoczątkowanie przygody z jazdą konną to lato.


Coraz więcej ludzi przekonuje się, że jazda konna jest radością osiągalną niemalże dla każdego, niezależnie od pogody.
Warto mieć ubezpieczenie


Nawet spokojny spacerek po łąkach stanowi dla mieszczucha niezatarte doznanie. Rozwój rekreacji, a nawet wykorzystanie owych zwierząt w lecznictwie sprawia, iż wierzchowce wracają do mody. wakacje w siodle, wielodniowe rajdy konne, zawody hippiczne, konkursy ujeżdżenia i wyścigi wszystkie owe konkurencje zdobywają coraz to więcej sympatyków. Istnieje ogromna różnorodność typów koni. Jednak najczęściej słyszy się o podziale wierzchowców na gorącokrwiste - koniki lekkie, szlachetne do jakich zalicza się głównie araby, wierzchowce pełnej krwi angielskiej, oraz konie (siodła dla koni) ciężkie, dla przykładu fiordingi.


jazda konna
Author: Artur Nowacki
Source: http://www.flickr.com


Najważniejszą częścią kostiumu jeździeckiego jest okrycie głowy, czyli toczek wykonany ze sztywnego plastiku i pokryty czarnym aksamitem. Niezbędne są też odpowiednie, wysokie buciki, z kolei przed otarciami najbardziej skuteczną ochronę stanowią bryczesy a więc spodnie pozbawione szwów ze specjalnymi wzmocnieniami na wysokości kolana. Istotnym fragmentem okrycia będą również rękawiczki. Zawodników startujących w takich konkurencjach jak skoki obowiązuje bieluśka koszula, jasne bryczesy jak też frak w odcieniu czarnym czy też czerwonym. Ogłowie dla konia a więc uzda złożone jest z wędzidła oraz całego kompletu skórzanych pasków zakładanych na końską głowę oraz powiązanych z wodzami.
Konie używane do wyścigów albo dużo chodzące po kamiennej powierzchni otrzymują podkowy, z kolei zimą albo przy bardzo trudnych warunkach do podkowy przymocowuje się hacele.